Zájezd členů APV do Maďarska se vydařil!

22.11.2019

Zájezd skvěle naplánovali naši slovenští kolegové Rastislav Umysa a pan Josef Lasz, který navíc neuvěřitelně erudovaně tlumočil z maďarštiny. Organizace a vše praktické okolo zájezdu zajistil náš kolega včelař Jan Kubeš. Děkujeme. Obecně se dá říci, že rámková míra je na navštívených provozech stejná = 42x18 cm, hlavní snůškou je akát (kterého je v Maďarsku opravdu hodně a navíc je i uměle vysazován) a řeší podobné problémy s varoázou jaky my v ČR, (více fotografií ze zájezdu je v albu Maďarsko 2019). 


Zájezd se konal v termínu 30. 9. - 2. 10. 2019. Přesouvali jsme se po vlastní ose. Sraz jsme měli v pondělí v podvečer v Budapešti, v Hotelu Green. Všichni přihlášení dorazili v pořádku, nasledovalo ubytování, večeře a přátelský rozhovor nejen o včelaření. V úterý ráno po snídani jsme vyrazili směr Isaszek na včelnici, kterou provozuje Dr. Ludanyi István. Obhospodařuje cca 200 - 250 včelstev, vše precizně vedené, uzpůsobené tak aby vše zvládl sám. Rámková míra 42x18 cm (stejná ve všech navštívených provozech). Centrální hala - provozovna 260 m2. Poté jsme se přesunuli na včelnici v Lajosmizse-Gyártelep, kde svých cca 500 včelstev chová Dr. Cserenyi Péter - veterinář. Opět milý a podrobný popis včelaření, zajímavého způsobu kočování - včelstva jsou uložená na kovových paletách (rámech) které se pomocí hydraulické ruky přemisťují na vozidlo, přejezd na provozovnu, ukázka zázemí medárny ... .

Návrat do Budapešti na hotel.
Ve středu odjezd směr Kornye, do provozovny paní Simon. Provoz vede paní Simon sama, občas jí vypomůže manžel, dobře vybavené, prezentace pomocí promítání, zajímavé pojednání o léčení včelstev.
Následně přesun do Veszprémvarsány na včelnici, kde má včelstva pan Kánnai Lajos, včelky trošku nevrlé. Obhospodařuje cca 800 včelstev na 14 stanovištích, zabývá se chovem matek (až 3000 matek ročně), přesun do medárny, prezentace pomocí videí z provozu. Pár vytrvalců se ještě před přesunem směr ČR zastavila ve Vaszaru na včelnici pana Takácze, který včelaří s rámkovou mírou "velký Boczonády" a kočuje v kontejnerech.
Ve všech provozech byli včelaři milí, vstřícní, trpěliví a na veškeré dotazy ochotně odpovídali. Všem včelařům, kteří nám umožnili návštěvu jejich provozů, moc děkujeme.
Zájezd byl vydařený, těšíme se příští výjezd, určitě bude stát za to.